Darkyne vajíčok


Prečo darovať?

Pre niektoré ženy existuje len jedna jediná možnosť ako otehotnieť: mimotelové oplodnenie s darovanými vajíčkami. Bez Vašej pomoci by túto šancu nikdy nedostali a nemohli by porodiť zdravé dieťa.

Okrem toho bezplatne získate informácie o Vašom zdravotnom stave a plodnosti (genetické testy, testy na pohlavne prenosné choroby, testy ovariálnej rezervy – vyšetrenie funkčnosti vaječníkov).
Viac...

Časť párov nemôže mať vlastné dieťa z dôvodu predčasného zlyhania vaječníkov, nízkej kvality vajíčok ženy alebo z dôvodu prítomnosti vrodených genetických abnormalít. Rovnako ženy po chemoterapii alebo radioterapii v rámci onkologickej liečby potrebujú darované vajíčka. Vašim primárnym cieľom by malo byť pomôcť tým, ktorí Vašu pomoc potrebujú a ktorí by bez Vás nikdy nemohli mať deti.

Veľká väčšina žien, ktoré darujú svoje vajíčka, tak robí z dôvodu pomôcť neplodným párom. Rozhodnutie darovať vajíčka, a tým niekomu pomôcť k vlastnému dieťaťu, je čin, ktorý vyžaduje uznanie. Naši lekári a naše sestričky pristupujú k darkyniam s veľkým uznaním a pomáhajú im aj v ostatných oblastiach starostlivosti o zdravie.

S darovaním nie sú spojené žiadne náklady, naša klinika plne kompenzuje spoluprácu a čas strávený na klinike spojený s procesom darovania.

Chcem sa stať darkyňou


Kto môže darovať?

Nie každá mladá žena je vhodnou darkyňou vajíčok, je potrebné spĺňať niekoľko podmienok.

 • Vek 18-32 rokov
 • BMI ( Body Mass Index) maximálne 32.
 • Dobrý zdravotný stav.
 • Žiadne geneticky podmienené ochorenie.
 • Negatívne testy na sexuálne prenosné choroby: AIDS (HIV), žltačka typu B a C, syfilis, prípadne HTLV
 • Bez vážnej psychickej poruchy.
 • Nesmie pravidelne užívať alkohol alebo drogy (vrátane marihuany).
 • Aby bola záujemkyňa zaradená do programu darcovstva, musí splniť prísne kritériá stanovené Európskymi smernicami.

Viac...

Darkyňou vajíčok môže byť podľa zákona iba zdravá mladá žena, ktorá spĺňa požadované parametre a rozhodne sa výlučne dobrovoľne darovať vajíčka. Ženy, ktoré darujú vajíčka sú väčšinou z radov študentiek alebo mladých žien na materskej dovolenke.

Okrem gynekologického a ultrazvukového vyšetrenia musí darkyňa absolvovať testy na prítomnosť pohlavne prenosných chorôb. Všetkým darkyniam sú urobené genetické vyšetrenia na prítomnosť patologických mutácií v géne pre cystickú fibrózu a vyšetrenie karyotypu, ktoré odhalí prípadné nezrovnalosti v počte chromozómov.

Chcem sa stať darkyňou


Ako sa stať darkyňou?

Aby ste mohli byť zaradená do programu darovania vajíčok stačí nám Vaše telefónne číslo a e-mail. K tomu slúži odkaz “Chcem sa stať darkyňou“. Po zadaní Vás telefonicky, prípadne e-mailom bude kontaktovať naša koordinátorka, ktorá Vám podrobne vysvetlí celý proces darovania a pozve Vás na vstupný pohovor. Je to veľmi jednoduché, staňte sa darkyňou.

Chcem sa stať darkyňou


Dobrý deň, som človek ktorý moc nehodnotí a nepíše sťažnosti či pochvaly, ale dnes som sa rozhodla Vám napísať. Z Vášho prístupu lekárov a sestričiek som bola nadšená, veľmi sa mi u Vás páčilo. Máte nádherné priestory, profesionálny prístup a hlavne všetko bolo tak, ako sa dopredu povedalo a naplánovalo, samozrejme bez komplikácií. Ďakujem Vám za Vašu 100% starostlivosť.

Sandra, 27 rokov

Máte úžasný personál, ústretovú pani doktorku. Z čoho som mala trochu obavy bol odber vajíčok, ale bol bezbolestný, bez žiadnych problémov, ráno som prišla a na obed som už bola doma. Všetko prebiehalo tak profesionálne. Veľmi rada Vašu kliniku opäť navštívim.

Romana, 19 rokov

Chcem sa Vám poďakovať, zo začiatku som sa trochu bála, ale nakoniec som zistila, že som nemala čoho. Pani koordinátorka mi zodpovedala na všetky moje otázky a pomohla mi prekonať moje obavy. Z toho o čom sme sa rozprávali s pani lekárkou vidím do tejto problematiky oveľa viac a teraz som ešte radšej, že som jedna z tých ktorá pomohla.

Petra, 23 rokov

Dobrý deň, rozhodla som sa pomôcť iným a to sa mi aj podarilo vďaka Vám. Ďakujem celému Iscare za všetko, čo robí pre týchto ľudí. Mám veľa známych okolo seba, ktorí tiež chcú pomáhať a ja nebudem váhať Vás spomenúť.

Beata, 30 rokov

Chcem sa stať darkyňou


Ako sa darujú vajíčka?

 1. 1.Prvým krokom k tomu, aby ste sa stali darkyňou je vyplnenie Vašej e-mailovej adresy a telefónneho čísla v tomto odkaze
 2. 2.Po zadaní e-mailu a telefónneho čísla Vás telefonicky, prípadne e-mailom bude kontaktovať naša koordinátorka.
 3. 3.Následne Vás objednáme na vstupnú konzultáciu s lekárom a koordinátorkou, ktorá Vám podrobne vysvetlí celý proces darovania. Zároveň Vám bude odobratá krv na genetické vyšetrenie a pohlavne prenosné choroby.
 4. 4.Pokiaľ všetky výsledky budú v poriadku, bude Vás kontaktovať naša koordinátorka e-mailom alebo telefonicky o zaradení do programu darovania a naplánuje Vám kontrolu u lekára.
 5. 5.Lekár Vám vypracuje stimulačný protokol na základe Vašich výsledkov a celý proces Vám znovu vysvetlí.
 6. 6.Sestrička Vás naučí aplikovať stimulačné lieky (podkožné injekcie), ktoré si budete sama aplikovať po dobu približne 8-10 dní.
 7. 7.Počas aplikácie stimulačných liekov (zvyčajne 7. deň) Vám bude vykonaný kontrolný ultrazvuk, ktorým skontrolujeme priebeh stimulácie. Lekár určí presný deň a čas odberu vajíčok a tiež čas aplikácie poslednej stimulačnej dávky, ktorá zaistí dozretie vajíčok.
 8. 8.Presne podľa plánu aplikujete poslednú stimulačnú dávku. Väčšinou v rozmedzí 34-36 hodín pred odberom vajíčok.
 9. 9.Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestézii v rámci jednodňovej chirurgie. Po odbere vajíčok zostáva žena v pokoji na lôžku približne 2-3 hodiny. Po prepustení z kliniky je potrebný doprovod, žena nesmie sama šoférovať a ani ísť hromadnou dopravou bez doprovodu.

Chcem sa stať darkyňou


Najčastejšie otázky

Kto sú naše darkyne vajíčok?

Naše darkyne sú mladé ženy, ktoré sa dobrovoľne rozhodli pomáhať neplodným párom. Sú to študentky, mladé pracujúce ženy a mamičky na materskej dovolenke.

Čo sa stane, keď nebudem ako darkyňa vhodná?

V časti prípadov bohužiaľ existujú medicínske prekážky pre ktoré sa rozhodneme Vás do programu darovania oocytov/vajíčok nezaradiť. Lekár Vám osobne vysvetlí dôvody, prečo nie ste k darovaniu vhodná (prenášačka ochorenia, nízka rezerva vaječníkov).

Dozvie sa príjemkyňa vajíčok, kto som?

Podľa zákonov SR je darovanie vajíčok a spermií prísne anonymné, dobrovoľné a bezplatné. Preto naša klinika neumožňuje identifikáciu darcov a príjemcov. Príjemkyňa nedostane žiadne informácie, ktoré by napríklad len naznačovali Vašu identitu.

Budem musieť zostať na klinike po odbere vajíčok cez noc?

Celý proces, od vyhľadania darkyne po odber vajíčok, prebieha ambulantne. Po odbere vajíčok môžete kliniku opustiť zväčša za 2-3 hodiny, podľa odporúčania lekára.

Dostanem za darovanie peniaze?

Klinika ISCARE nehonoruje darkyne vajíčok, ale poskytuje darkyniam, podstupujúcim stimuláciu a následný odber vajíčok v celkovej anestézii, náhradu výdavkov za ušlú mzdu, cestovné výdavky, stravné a ostatné výdavky spojené s darovaním. Finančná kompenzácia sa pohybuje vo výške 1000 Eur.
Táto kompenzácia je povolená odbornou spoločnosťou a darkyni je vyplácaná v deň odberu vajíčok.

Môžem darovať vajíčka opakovane?

Áno, môžete. Po každom darovaní náš lekársky tím uskutoční vyhodnotenie výsledkov. Darkyne, ktoré sú zodpovedné a reagovali dobre na stimuláciu, budú u nás veľmi vítané, ak sa rozhodnú pre ďalšie darovanie.

Ako sa stimulácia a odber vajíčok vykonávajú?

Pri darovaní vajíčok je nutné vaječníky tzv. stimulovať. Stimulácia sa vykonáva podľa plánu, ktorý Vám vytvorí lekár. Zahŕňa stimuláciu injekčným perom (veľmi podobným tomu, ktoré používajú diabetici k aplikácii inzulínu), ktorým si aplikujete stimulačný liek sama doma po dobu 8-10 dní. V priebehu stimulácie vykonávame 2-3 ultrazvukové ambulantné kontroly za účelom vyhodnotenia rastu vajíčok.

Samotný odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej anestézii. Odber sa vykonáva cez pošvu veľmi tenkou ihlou a trvá asi 10-15 minút.

Môžem darovať vajíčka, ak užívam antikoncepciu?

Áno, môžete. Užívanie antikoncepcie (tabletky, náplasti, krúžky) nie je prekážkou pre darovania vajíčok. Pri samotnej stimulácii Vám lekár povie presný termín vysadenia antikoncepcie.

Zavedené vnútromaternicové teliesko tiež nebráni darcovstvu vajíčok.

Nebudú mi vajíčka chýbať, keď budem chcieť sama otehotnieť?

Nemusíte sa obávať, počas procesu darovania je odobraných približne 10-15 vajíčok. Každá žena ich má niekoľko stoviek tisíc a väčšina z nich by počas plodného života ženy nebola využitá.

Aké sú riziká darovania vajíčok?

Žiadny medicínsky postup nie je bez rizika. Riziká pri darovaní vajíčok sú však veľmi nízke. Väčšinou ide o drobné začervenanie kože v mieste vpichu stimulačnou injekciou alebo miernu bolestivosť v mieste vpichu.

Vážnejšou komplikáciou je tzv. Hyperstimulačný syndróm, ktorý súvisí s nadmernou odpoveďou vaječníkov. Moderné stimulačné protokoly však toto riziko znižujú na minimum.

Čo cíti väčšina darkýň po odbere vajíčok?

Po odbere vajíčok môžete pociťovať mierne tlaky a bolesti v podbrušku. Väčšinou tento diskomfort čoskoro prejde. Taktiež sa môže objaviť slabé špinenie.

Darkyniam odporúčame v deň odberu kľudový režim. Nasledujúci deň je zvyčajne možné vrátiť sa do každodenného života, odporúčame len odložiť cestovanie do zahraničia.

Aké genetické vyšetrenie mi bude urobené?

Bude Vám stanovený tzv. Karyotyp - posúdenie počtu a štruktúry Vašich chromozómov. Ďalej bude vykonané vyšetrenie na možné prenášanie cystickej fibrózy.

Bolí darovanie vajíčok?

Jednou zo základných vecí, o ktoré sa na našej klinike staráme je komfort a bezpečnosť našich darkýň. Veľká väčšina darkýň hodnotí darovanie ako bezbolestné alebo len mierne bolestivé, bez nutnosti užívania liekov na bolesť.

Môžem v priebehu darovanie otehotnieť?

V čase odberu vajíčok budete veľmi plodná. Medicínsky pracovníci Vás samozrejme upozornia, kedy je vhodné použiť ochranu pred nežiaducim otehotnením (prezervatív).

Kto dostane moje vajíčka?

Väčšina sterilných párov, ktoré nakoniec podstupujú liečbu neplodnosti darovanými vajíčkami, je fyzicky a psychicky vyčerpaná z dlhoročného neúspechu pri pokusoch otehotnieť. U väčšiny týchto žien ich vaječníky neprodukujú kvalitné vajíčka. Ich jedinou možnosťou ako dosiahnuť vytúžené tehotenstvo je darované vajíčko.

Na aké pohlavne prenosné choroby mi budú robené testy?

Budete testovaná na prenos HIV, žltačky typu B a C a Syfilis.

Všetky otázky


Prečo darovať u nás v ISCARE?

Klinika ISCARE je najväčšie a najmodernejšie pracovisko na Slovensku, s dlhoročnými skúsenosťami s darcovským programom a najvyššou úspešnosťou terapie neplodnosti. V rámci darcovského programu pracujeme s najkvalitnejšími preparátmi a našou snahou je umožniť darkyniam počas celej prípravy pokračovať v bežnom živote bez obmedzenia.

Virtuálna prehliadka


Naše
skúsenosti

Dlhoročné skúsenosti nám umožnili vytvoriť najefektívnejší systém práce a poskytovať vysoko kvalitné služby pre našich klientov. V rámci darcovského programu je pre nás prvoradá anonymita, bezpečnosť a komfort darcov a darkýň. V súčasnosti disponujeme najširšou databázou darkýň a darcov v Slovenskej republike.

Bezpečnosť

Príprava našich darkýň je individuálna a pod stálou kontrolou lekára a koordinátorky darcovského programu. Uprednostňujeme použitie kvalitných preparátov a v ich najnižšej možnej dávke. Deň po odbere naše klientky pokračujú vo svojom bežnom životnom štýle - idú do práce, venujú sa svojim deťom alebo štúdiu. Na základe toho je zásah do súkromného či pracovného života minimálny.

Profesionálny a priateľský prístup

Rozhodnutie darovať vajíčka a tým pomôcť niekomu k vlastnému dieťaťu je čin, ktorý si vyžaduje uznanie. Naši lekári spolu s našimi sestrami pristupujú k darkyniam s veľkou úctou a pomáhajú im i v ďalších oblastiach starostlivosti o zdravie.

Jednoduchosť

V priebehu niekoľkých rokov našej práce s darkyňami sa nám podarilo vytvoriť jednoduchý systém, ktorý zabezpečuje, aby od prihlásenia sa a zaradenia do programu darovania vajíčok ste boli plne informovaná a darovanie prebehlo v čo najkratšom čase a s minimálnou fyzickou a psychickou záťažou.Kontakt na kliniky ISCARE

Ak chcete získať viac informácii o darovaní vajíčok ešte skôr ako sa rozhodnete vyplniť formulár -„Chcem sa stať darkyňou“, tak nás kontaktujte počas pracovných dní od 8:00 do 15:00 a radi Vám odpovieme na Vaše otázky.

Kontakt

ISCARE Bratislava : +421 907 533 993, e-mail: iscare@iscare.sk
ISCARE Martin: +421 905 965 983, e-mail: barbora.lahutova@iscare.sk

Napíšte nám